Re: [題目] wheel rotates
※ 引述《djljing (娛樂金魚眼)》之銘言:
: A wheel rotates about a fixed axis with a constant angular acceleration of
: 4.0 rad/s2. The diameter of the wheel is 40 cm. What is the linear speed of a point on the
: rim of this wheel at an instant when that point has a total linear acceleration with a
: magnitude of 1.2 m/s2?
: A. 39 cm/s B. 42 cm/s C. 45 cm/s D. 35 cm/s E. 53 cm/s
a = 1.2 = sqrt(a_t^2 + a_n^2) = 0.2 sqrt(4^2 + w^4) => w = (20)^(1/4) rad/s
V = Rw = 0.423 m/s
Ans: B
--
※ 發信站: 批踢踢實業坊(ptt.cc)
◆ From: 128.220.144.126
討論串 (同標題文章)
本文引述了以下文章的的內容:
完整討論串 (本文為第 2 之 2 篇):